Link Search Menu Expand Document

GlobaLeaks

GlobaLeaks to bezpłatne oprogramowanie typu open source, które umożliwia każdemu łatwe skonfigurowanie i utrzymanie bezpiecznej platformy do zgłaszania nieprawidłowości.


Spis treści
  1. Ponad 10 lat funkcjonowania
  2. Rozwiązanie dostępne dla każdego
  3. Wiele scenariuszy, jedna struktura oprogramowania
  4. Open source, otwarta dokumentacja
  5. Wielojęzyczność
  6. Rejestr zmian
  7. Audyty bezpieczeństwa
  8. Odnośniki źródłowe

Ponad 10 lat funkcjonowania

Historia GlobaLeaks rozpoczęła się w 2011 r., a dzisiaj oprogramowanie jest obecnie powszechnie używane na całym świecie przez ponad 4000 organizacji działających w dziedzinie działań antykorupcyjnych, zgłaszania naruszeń praw człowieka, dziennikarstwa śledczego, zgodności korporacyjnej (compliance) oraz przyjmowania zgłoszeń od sygnalistów.

Rozwiązanie dostępne dla każdego

Dzięki GlobaLeaks każdy może łatwo założyć bezpieczną i anonimową skrzynkę kontaktową dla sygnalistów w celu informowania o nieprawidłowościach. Aplikacja jest tak zaprojektowana, aby była przyjazna dla użytkownika. Dzięki otwartemu źródłowi oprogramowanie można dostosować do własnych potrzeb. Domyślnie chroni prywatność i zgłoszenia osób zgłaszających przypadki naruszenia.

Wiele scenariuszy, jedna struktura oprogramowania

GlobaLeaks jest przeznaczony dla wielu scanariuszy i dlatego został zaprojektowany jako framework. Zaprojektowany z myślą o elastyczności. Platforma jest zgodna z normą ISO 37002, dyrektywą UE 2019/1937 oraz ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych (RODO).

Open source, otwarta dokumentacja

GlobaLeaks to bezpłatne oprogramowanie dla sygnalistów na licencji AGPL. Jest wspierane przez otwartą społeczność użytkowników, wolontariuszy i współpracowników, którzy wspólnie pracują nad ciągłym ulepszaniem oprogramowania i dokumentacji.

Wielojęzyczność

Oprogramowanie GlobaLeaks jest w pełni przetłumaczone na ponad 60 języków, w tym chiński, hiszpański, arabski, francuski, niemiecki, polski i inne dzięki wsparciu społeczności Localization Lab.

Rejestr zmian

GlobaLeaks z powodu swojego modelu działania, często się zmienia i jest w ciągłej fazie usprawnień, testów i dodawania kolejnych funkcjonalności. Duża społeczność na całym świecie wspiera projekt w różnych aspektach, dlatego też aplikacja nadąża za najnowszymi zmianami w technologii i wymaganiami prawno-organizacyjnymi. Ostatnio wprowadzone zmiany można śledzić w Rejestrze zmian (Changelog).

Audyty bezpieczeństwa

GlobaLeaks okresowo podlega niezależnym audytom bezpieczeństwa w celu weryfikacji i poprawy bezpieczeństwa systemu.

Audyty są przeprowadzane przynajmniej co 2 lata dzięki możliwościom finansowania crowd-funding.

RokAudytującyCel audytuRaport z audytu
2013iSecPartnersAudyt architekturyRaport
2013Cure53Audyt bezpieczeństwa aplikacjiRaport
2014LeastAuthorityAudyt kodu źródłowegoRaport
2018SubGraphAudyt ogólnyRaport
2019RadicallyOpenSecurityAudyt ogólnyRaport

Odnośniki źródłowe

RodzajAdres
Głowna stronaglobaleaks.org
Dokumentacjadocs.globaleaks.org
Wersja testowatry.globaleaks.org
Kod źródłowygithub.com